صندوق سرمایه‌گذاری سهامی چیست؟

صندوق‌ سرمایه‌گذاری سهامی یا صندوق سهامی، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که عمده سبد دارایی آن را سهام شرکت‌های بورسی تشکیل می‌دهد و تنها قسمت کمی از آن را اوراق درآمد ثابت مانند سپرده بانکی و اوراق مشارکت است. به همین دلیل نوسانات به وجود آمده در بازار بورس باعث افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق می‌شود. باید توجه داشت که این نوع از صندوق‌ها به علت ماهیت سرمایه‌گذاری در سهام، وابستگی زیادی به بازار بورس دارند و در دوران رشد اقتصادی عملکرد بهتری دارند در عوض در دوران رکود اقتصادی سود پایینی داشته یا حتی زیان‌ده می‌شوند.

صندوق سرمایه‌گذاری سهامی مناسب چه افرادی است؟

این صندوق‌ها برای افرادی که دید بلندمدت به سرمایه‌گذاری دارند و دارای قدرت ریسک‌پذیری بالاتری هستند، مناسب است. همچنین افرادی که قصد دارند به صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند یا تخصص و فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند، این مدل از سرمایه‌گذاری، گزینه مناسبی است. به این دلیل که با سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها، سرمایه شما توسط یک تیم تحلیلی و حرفه‌ای و آشنا به مسائل مالی و سرمایه‌گذاری، در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. براساس سوابق گذشته، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی در بلندمدت، پربازده‌ترین نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده‌اند. در نتیجه این صندوق‌ها برای افرادی مناسب است که تا حدودی ریسک پذیر بوده و قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس و استفاده از فرصت‌های این بازار را دارند.

سود و زیان صندوق سرمایه‌گذاری سهامی چگونه محاسبه می‌شود؟

این صندوق ها اغلب تقسیم سود دوره‌ای ندارند و سرمایه‌گذاران از اختلاف قیمت خرید و فروش هر واحد سرمایه‌گذاری، سود کسب می‌کنند. با گذشت زمان هرچه عملکرد صندوق موفق‌تر باشد، ارزش واحدهای آن صندوق افزایش خواهد یافت و در مقابل اگر صندوق عملکرد مناسبی نداشته باشد، ممکن است ارزش واحدهای صندوق رشد مناسبی نداشته و حتی کاهش هم داشته باشد. برای مثال ارزش واحد صندوقی را در نظر بگیرید که از ۱۰۰ هزار تومان در طی چند سال به مبلغ 30 میلیون تومان رسیده است و سرمایه‌گذاران در زمان فروش واحدهای خود، سود کسب می‌کنند.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری سهامی چیست؟

از جمله مزایای سرمایه گذاری در صندوق‌های سهامی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ریسک کمتر در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم
  • تنوع مناسب سبد دارایی‌ها به منظور کنترل ریسک
  • استفاده از دانش تیم مدیریت دارایی با سابقه درخشان
  • حفظ ارزش سرمایه در مقابل تورم
  • کسب سود در بلند مدت